نقش کارشناس رسمی دادگستری کتاب و کتاب شناسی در تعیین قیمت کتاب

نقش کارشناس رسمی دادگستری کتاب و کتاب شناسی در تعیین قیمت کتاب

شاید این پرسش برای شما هم طرح شده باشد که کتاب چگونه قیمت گذاری می شود. معمولا در بازار با قیمت های مختلف کتاب رو به رو هستیم. برخی از کتاب ها با حجم زیاد و قیمت کم را دیده اید و یا کتاب هایی که حجم چندانی ندارند اما قیمت بالایی دارند. کارشناس رسمی دادگستری کتاب و کتاب شناسی به دلایلی که شرح خواهیم داد، نقش چندانی در قیمت گذاری کتاب ها ندارند.

حوزه کتاب مشکلات زیادی دارد و احتمالا اخباری مربوط به تعطیلی کتابفروشی ها و یا انتشارات ها را دیده اید و شاید هم عضو یکی از کمپین ها برای نجات کتابفروشی ها از ورشکستگی بوده اید.

این بحران حوزه کتاب باعث شده است تا قیمت های مختلفی روی جلد کتاب ها ببینیم. کارشناس رسمی کتاب و کتاب شناسی علاوه بر کیفیت کتاب در تعیین قیمت، عامل دیگری را نیز در این زمینه موثر می داند و آن اقبال عمومی مردم به کتاب است. متاسفانه در کشور ما این اقبال بسیار کم رنگ است و همین موضوع باعث می شود تا ناشران قیمت کمی برای کتاب های خود تعیین کنند و از طرف دیگر تیراژ کمتر آنها هزینه هایشان را بالا ببرد.
اگر از نظریه های علم اقتصاد کمک بگیریم باید بگوییم نوعی دست نامرئی اسمیتی قیمت کتاب را مشخص می کند. اگر تقاضای کتاب بالا باشد، قیمت هم بالا می رود و اگر عرضه بیشتری صورت بگیرد، قیمت ها افت خواهند کرد.

بنابراین تقاضای نه چندان مناسب در بازار کتاب در کشور ما، اجازه گران شدن قیمت کتاب را نمی دهد.

معمولا ناشران فرمول های خاصی را برای تعیین قیمت در نظر می گیرند. نوع کتاب، تیراژ، صفحه آرایی، سایز و ... از عوامل مهم در تعیین قیمت هستند.

با توجه به اینکه ناشران باید بخشی از درآمد خود را نیز به مولف بپردازند، معمولا هزینه های چاپ را محاسبه می کنند و هزینه نهایی هرجلد کتاب را دو برابر می کنند و برای عرضه به بازار می فرستند.

اما می دانیم بعضی از کتاب ها به دلایل گوناگون، چون نیاز دانش آموزان و دانشجویان همواره چاپ می شوند و مورد تقاضا هستند. در اینجاست که نقش کارشناس دادگستری کتاب و کتاب شناسی برای اظهار نظر پیرامون قیمت کتاب اهمیت پیدا می کند. در اینجا نظر کارشناس کتاب و کتاب شناسی معیاری برای نظارت مسئولان در تعیین قیمت کتاب و تخلفات احتمالی قرار می گیرد.

بنابراین باید گفت جز در موارد استثنا  نیازی به اظهار نظر کارشناس رسمی کتاب و کتاب شناسی نیست و مکانیسم های دیگری هستند که قیمت را تعیین می کنند.